Web Tasarım

Web Tasarım bir şirketin dijital ortamdaki kullanım amacına göre adresi, mağazası, showroomu olmaktadır. Aynı zamanda Kurumsal Kimliğin önemli bir parçasını teşkil etmektedir. Yalnızca bir sunum odaklı yazılım değil işlevsel bir ortamdır. Bir Web Sitesi Tasarım size müşteri ilişkilerinizi arttırma, satış yapma, insan kaynakları süreci işletme, satın alma mekanizması oluşturma vb. daha birçok imkân sunabilir. Bu sizin şirket vizyonunuzun olaya nasıl baktığı ile ilgilidir.

“Eğer işiniz internette değilse, muhtemelen işiniz iş hayatının dışında kalacaktır.”

Bıll Gates

Bir gerçek vardır ki; günümüz dünyasında internet ortamında olmadan iş hayatı olmamaktadır. Sizin burada hiç olmamanız demek işleriniz açısından çok büyük bir dezavantajını ifade etmektedir.

“Alıcıların %80-90 gibi ciddi bir orandaki kısmı bir satın alma yapmadan önce internet üzerinde araştırma yapıyor.”

Forbes

İyi tasarlanmış bir web sitesi ürün ve hizmetleriniz ile ilgili güven verir, olağanüstü bir kullanıcı deneyim oluşturur, marka farkındalığınızı arttır, daha geniş potansiyel müşteriler ulaşma imkânı sağlar ve arama motoru sıralamanıza pozitif etki yapar.

Web Tasarım özellikle KOBİ ‘ler için dijitalleşme aşamasının başlangıcı denilebilir. İyi ve kurumsal bir web tasarım sizi benzer iş yapan rakiplerinizin önüne çıkaracak, size bir kimlik oluşturacak, ulaşılabilirliğinizi kolaylaştıracak, böylelikle çok düşük maliyetler ile ciddi getirileri olacaktır.

Hexagon Design bilimsel, akademik ve tecrübeli ekibiyle dijitalleşme süreçlerini her alanda tam hizmet yönetimi ile profesyonel bir şekilde sağlamaktadır. Bu yüzden ciddi ve profesyonel bir bakış açısı gerektiren süreçte en büyük destekçiniz olacaktır.

Her dijitalleşme sürecinin bir proje yönetimi ile sürdürülmesi gerekmektedir. Böylece yapılan işin amacı, içeriği ve vizyonu belirlenerek kaliteli sonuçları alınabilir. Aksi takdirde mesele bir web sitesi yaptırmak kesinlikle değildir.

 • SENİN HİKAYEN

  Web Tasarım markanızın / şirketinizin online merkezidir. Her şeyi kolaylıkla anlatabilirsin!

 • SENİN STRATEJİN

  Kurumsal ve kaliteli bir web tasarım, iyi bir dijital alt yapı ile inanamayacağınız stratejileri hayata geçirebileceğiniz bir ortam!

 • SENİN MESAJIN

  Vermek istediğin tüm mesajı, ulaşmak istediğin herkese ulaştırabileceğin bir Messenger!

“Hexagon Design dijitalleşmenin önemli bir ayağı olan web tasarım sürecini bir proje yönetimi kapsamında ele alır.”

Hexagon Desıgn Ekibi

hexagon design deneli ayraç

Web Tasarım Felsefemiz ve Tasarım Aşamaları

web tasarım adımları

Php, Html, Css, Javascript, Responsive, UX/UI vb. kafa karıştırıcı terimler ile sizi yormayacağız. – İleride kısmen bahsedeceğiz –  Çünkü  bu ve benzeri teknik terim ve özelliklerin hepsi bizim için olağan, olması gereken ve zaten altyapımızda varolan özelliklerdir. 21. yüzyılı yaşadığımız şu günlerde size yaptığımız sitenin “responsive” olacağını ekstra bir özellik olarak anlatmak bizim için bir zaman kaybıdır (Bu arada responsive; bir sitenin bilgisayar, tablet ve mobil telefon ekranlarında düzgün bir biçimde görüntülenebilmesi ve çalışmasıdır).

Bize size öyle bir web tasarım sunacağız ki; “kullanıcılar size ulaşsın ve sitenizi ziyaret ettiğinde anlatmak istediğinizi anlasın.” Amacımız budur.

hexagon design deneli ayraç

Web Tasarım Köşe Taşları

 • ERİŞİLEBİLİRLİK

  Web standartları bazı erişilebilirlik standartları içermektedir. Web tasarım kodlama standartlarına uygun olmayan bir web sitesi düzgün görüntülenmede problemler yaşanacağından web sitesi yoluyla ulaşılmak istenen hedefler en başından sonuçsuz kalacaktır.

 • GÖRÜNTÜLENME

  Multi-Platform, Multi-Device dijital çağda insanların web sitesini ve işlevlerini bilgisayar, tablet veya cep telefonu aracılığıyla, aynı zamanda bu platformlardaki farklı internet tarayıcılarında en iyi şekilde göstermesi gerekmektedir. Aksi halde bunu yapamayan ziyaretçiler web sitesini terk edecektir.

 • HIZ

  Web sitesinin açılma ve gezinti hızı ziyaretçilerin o sitede kalması için en önemli etkenlerin başında yer almaktadır. Sitenize belki de belirli bir reklam bütçesi ile getirdiğiniz ziyaretçilerin siteden sunduğunuz hizmet veya ürünleri görmeden ayrılması boşa harcanmış maliyetler demektir.

 • BOYUT

  Web sitesi hazırlanırken sayfaların boyutu kalite oranlarına dikkat edilmesi özellikle yüksek ziyaretçi çeken web sitelerinin hosting maliyetlerinin daha düşük olmasına neden olacağından barındırma ücreti tasarrufu sağlayacaktır.

 • SEO

  Web sitesinin hedeflerini gerçekleştirebilmesi için bunu anlatabileceği ziyaretçilere ihtiyacı olacaktır. Web tasarım sürecinin SEO alt yapısına uygun ve SEO dostu olarak oluşturulması bu amaca hizmet edecektir. Ekstra SEO optimizasyonu ve çalışmaları web sitesi ziyaretçilerini arttıracaktır.

 • SÜREKLİLİK

  Site içinde planlı bir şekilde oluşturulacak tasarım daha sonra yapılacak değişiklikler ve bakımda kolaylıklar sağlayacaktır. Web sitesi alt yapısı uzun vadeli güncelleme, revizyon, yeni teknolojilere uyum sağlayabilecek bir yapı olmalı ve iyi bir yazılım sahip olmalıdır.

“basit fikir, en iyi iş” mottomuzla sizin dijital ortamda yapmak istediklerinizi muhatap kitlenizi analiz ederek en iyi şekilde sunarız. İnsanların zaten yeterince yoğun bir reklamasyona maruz kaldığı dönemimizde artık en minimal ve etkili bir yöntemle anlatımın doğruluğuna inanıyoruz.

“Bir şeyi basit bir şekilde anlatamıyorsan, yeterince anlamamışsın demektir.”

Eınsteın

Kurumsal felsefemiz temelinde tüm işlerimiz 6 (Hexagon) ana aşamadan oluşmaktadır. Bu bağlamda Web Tasarım projelerimiz de 6 ana aşamadan meydana gelmektedir:

 • KAVRAMA

  Müşteri ile yapılan toplantı ve harici araştırma kapsamında; müşterinin talebi ile birlikte kurumsal düşünceleri, fikirleri, bakış açısı nitel araştırma yöntemi ile kavramsal olarak elde edilir. Firmanın yaptığı iş ve bulunduğu sektör ile muhatabı olan müşteri kitlesi ve tedarikçi, çalışan gibi diğer paydaşları hakkında araştırma yapılır. Şirket nereye ulaşmak istemektedir, web tasarım amacı nedir, beklentileri nelerdir, kurumsal kimlik, yazılımsal eklemeler, iletişim kanalları incelenir.

 • BEYİN FIRTINASI

  Hexagon Design bünyesindeki ilgili proje ekibi tarafından beyin fırtınası yapılır. Önceki aşamada elde edilen veriler ışığında; Web Tasarım ile ilgili menü yapısı, kategori yapısı, galeriler, bilgiler, yazılımlar ile ilgili bir site haritası çıkartılır. Yapılan çalışmanın parçaları ilgili ekip üyelerine dağıtılır. Ekibin her bir üyesi yapılacak işin tamamı hakkında fikir ortaya koyup, nihai alınan karardan haberdar olarak kendi üzerine düşen görevleri alır.

 • UYGULAMA

  Elde edilen tüm verilere göre web tasarım yapım aşaması başlamıştır. Web geliştirme süreci hem web grafik tasarım hem web yazılım tasarım aşamalarının birleşimidir. Eğer web sitesi bir e-ticaret sitesi ise gerekli kargo, tedarik ve finansal bağlantılar yapılır. Web tasarım aşaması tamamlandıktan sonra görsel ve yazılımsal gerekli iç testler yapılarak müşterinin ön incelemesine sunulur. Müşteriden gelen geri bildirimlere göre sonraki aşamaya geçilir.

 • REVİZYON

  Müşterinin yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda eğer varsa gerekli revizyonlar yapılır. Yapılan revizyonlar proje ekibi içerisinde değerlendirilip yapılacak işler son halini aldıktan sonra müşterinin nihai Web Tasarım belirlenmiş olur. Bu son onay ile ilgili olarak sonraki aşama başlayacaktır.

 • LANSMAN

  Artık her şey tamam sayılır! Gelen son revizyonlardan olması gerekenlerin yapılmasının ardından görsel ve yazılım ekibi son incelemesini ve testlerini yapar. Web sitesinin revizyonları ile birlikte son hali müşterinin son onayı da alındıktan sonra web sitesi yayına alınır. İşlem bitmiştir!

 • DESTEK

  Web Sitesi yayına alındıktan sonra, 1 gün içerik ve güncelleme eğitimi verilerek yüz yüze teslim yapılır. Aynı zamanda Hexagon Design 3 ay boyunca telefon ve mail yoluyla ücretsiz teknik destek ve revizyon imkânı vermektedir. Sitenin kullanımı esnasında – ana yapı haricinde – ortaya çıkabilecek mini revziyon işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilir. Eğer firma site içeriği, blog, güncelleme, sosyal medya, SEO vb. gibi web sitesi ile bağlantılı işlerle ilgili sürekli destek almak isterse kapsama göre firma ile destek anlaşması imzalanır.

hexagon design deneli ayraç

Web Tasarım Hizmet Gruplarımız

Müşterilerimiz bazen bir şirket olduğu gibi bazen ürünlerini internet üzerinden satmak isteyen bir mağaza, bazen de akademik kariyeri olan bir kişi olabilir.

Tüm web sitelerinin dış görünüşten genel mantığı aynı olsa da her birisi için farklı analizler ve üzerinde durulması gereken farklı noktaları vardır.

Bu yüzden Web Tasarım hizmetini süreçleri, içerikleri, yazılım, görsel ve yapısal farklılıkları ile 3 ana grupta sunmaktayız.

KURUMSAL WEB TASARIM

Bir şirketin veya markanın ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan web siteleridir. Amacı ve kapsamı genelde firma ya da markayı tanıtmak, bilinirliğini arttırmak, satışa destek vb. şeklindedir.

Hexagon Design Kurumsal Web Sitesi hizmeti verirken şunları göz önüne alır:

 • Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olmalı, kolay kullanılmalı, kullanıcı web sitesi içerisinde kaybolmamalı: UX/UI Tasarım.
 • Anlatılmak isteneni en iyi şekilde ifade etmeli, algıyı iyi yönetmeli.
 • Ulaşılabilirlik olmalı, internette kaybolmamalı, kolay bulunabilirliğe yatkın olmalı, SEO alt yapısı hazır şekilde tasarlanmalı.
 • Sunmak istediğiniz her neyse onu öne çıkarmalı, renk, desen, resim, görsel efekt karmaşasında boğulmamalı.
 • Sürdürülebilir olmalı, içerik yönetimi ve blog alt yapısı yapılandırılmış olmalı.
 • Mobil ve tablet versiyonları çok rahat bir şekilde ulaşılabilir, okunabilir, gezilebilir olmalı: Responsive Tasarım.
 • Çok fazla insanın kullanmadığı bir sistem kullanılmamalı, dış kaynakları fazla olan bir alt yapı kullanılmalı, yazılımı güncel olmalı ve sürekli güncellenen bir altyapıya sahip olmalı.

KİŞİSEL WEB TASARIM

Kişisel web siteleri genelde ünlü kişi, sanatçı, oyuncu web sitesi, akademik bilim insanı web sitesi, iş adamı, iş kadını web sitesi, siyasetçi, yazar, fikir adamı web sitesi vb. gibi kişisel marka değeri olan kişiler için hazırlanmaktadır. Bu kişilerin bireysel hayat deneyimleri, söyleyecek sözleri vardır. Bu kişiler web sitelerinde genelde başka bir ürün, ürünler grubu sergilemedikleri için farklı bir bakış açısı ile web görsel tasarım ve alt yapı meydana getirmelidir.

Hexagon Design Kişisel Web Sitesi hizmeti verirken şunları göz önüne alır:

 • Kolayca incelenebilmeli, sade, net fakat estetik olmalı.
 • Kişi marka değerini en iyi şekilde yansıtmalı ve yükseltmeli.
 • İçerik, yazı, blog güncellemeleri alt yapısı sağlanmalı.
 • Mobil ve tablet versiyonları çok rahat bir şekilde ulaşılabilir, okunabilir, gezilebilir olmalı: Responsive Tasarım.
 • Çok fazla insanın kullanmadığı bir sistem kullanılmamalı, dış kaynakları fazla olan bir alt yapı kullanılmalı, yazılımı güncel olmalı ve sürekli güncellenen bir altyapıya sahip olmalı.

E-TİCARET WEB TASARIM

İnternetten bir şeyler satmak herkesin hayalidir desek abartmış olmayız. Peki bu kadar kolay mı? Sadece bir web sitesi açmak ya da hazır e-ticaret paketi yazılıma birkaç ürün yüklemek yeterli mi? Maalesef ve elbette cevap HAYIR. Keşke o kadar kolay olsaydı. Olmadığı için profesyonel bir firma ile çalışma ihtiyacınız var. Çünkü bir e-ticaret web sitesi tek başına değil komple bir projedir. Bu yüzden mutlaka bir bilene sorulmalı!

Hexagon Design E-Ticaret Web Sitesi hizmeti verirken şunları göz önüne alır:

 • Öncelikli amacı satış yapmak olduğu kabullenilmeli, planlamalar ve çalışmalar bu hedefe göre yapılmalı.
 • Yeni başlanılsa bile e-ticaret sitesinin güven veren, kurumsal, güçlü bir tasarımı olmalı.
 • Tamamı aynı anda uygulanmasa bile tüm süreçler önceden planlanmalı ve bir süreç tasarımı yapılmalı.
 • Potansiyel müşterilerin ürünlere kolayca ulaşabileceğin bir navigasyon sistemine sahip olmalı, kaliteli ve sade olmalı: UX/UI Tasarım.
 • Mobil ve tablet versiyonları çok rahat bir şekilde ulaşılabilir, okunabilir, gezilebilir olmalı: Responsive Tasarım.
 • Ulaşılabilirlik olmalı, internette kaybolmamalı, kolay bulunabilirliğe yatkın olmalı, SEO alt yapısı hazır şekilde tasarlanmalı.
 • Çok fazla insanın kullanmadığı bir sistem kullanılmamalı, dış kaynakları fazla olan bir alt yapı kullanılmalı, yazılımı güncel olmalı ve sürekli güncellenen bir altyapıya sahip olmalı.
 • Ödeme alt yapıları, bağlantıları yeterli düzeyde olmalı.
 • İçerik ve ürün oranı dengesi sağlanmalı.
 • Blog, içerik, güncelleme, sosyal medya alt yapısı, bağlantıları ve takibi tasarlanmalı.

DİĞER

Özel amaca yönelik web siteleridir. Örneğin, belirli bir proje web sitesi, tanıtım web sitesi, sosyal sorumluluk web sitesi gibi. Her biri amaca ve içeriğine göre web siteleri ayrı ayrı değerlendirilmeli ve tasarlanmalıdır.

hexagon design deneli ayraç

Web Tasarım Altyapısı

Buraya kadar Web Tasarım ile ilgili birçok şey yazdık. Hatta konu o kadar geniş ki yazmadığımız, yazmak istemediğimiz çok çok fazla konu var. Çünkü Hexagon Design Web Tasarım Eğitimi vermiyor, web tasarım projeleri yapıyor.

Peki, bütün bunları yaparken hangi yazılım alt yapısını kullanıyoruz: WORDPRESS

Peki bunca seçenek dururken ve klasik bir yazılım ile çalışmak yerine WordPress yazılımı ile web tasarımı yapmak gerçekten zor iken;

Neden WordPress ?

Bir Web Sitesi Tasarımı için birçok alternatif bulunmaktadır. Fakat her şeyiyle iyi bir web sitesi tasarımı yapmak için çok daha az alternatif bulunmaktadır.

İnternet yaşayan bir canlı gibidir. İnternette başta Google, Yandex, Bing ve Yahoo olmak üzere tüm web dünyası sürekli gelişmektedir.

Çok temel ve ana neden işte budur ki; bahsi geçen “yaşama” ve “sürekli gelişme” kavramlarından dolayı sizin kullandığınız web alt yapısı da sabit kalamaz. Yaşamalı ve sürekli gelişmelidir. Aksi halde devamlı gelişen internet dünyasının amacına uygun davranamaz ve web siteniz internet dünyasında kaybolmaya mahkûm olur.

Sizin sabit bir alt yapı kullanmanız durumunda onu dünyadaki, internetteki ve dijital ortamdaki gelişmelere uygun olarak geliştirecek devasa bir uzman ekibe ihtiyacınız olacaktır. Bu da dev şirketler dahil birçok kurum için mümkün görünmemektedir.

Bu durumda yapılacak en iyi ve akıllıca şey anlattığımız doğrultuda sürekli geliştirilen ve bu geliştiricilerin arasında dünyanın her yanından uzmanların olduğu, soruların cevap bulduğu, yaşayan bir eko-sisteme ihtiyacınız vardır.

İşte burada çok fazla sayıda güçlü özelliklere sahip, isteğe bağlı yapılandırma ve geliştirmede sınırı olmayan, çok büyük şirketler tarafında kullanılan bir açık kaynak kodlu yazılım olan WordPress devreye girmektedir.

The New York Times, CNN, PlayStation, LinkedIn, Flickr, Walt Disney, NGINX, Time Inc gibi bir çok büyük şirket, aynı zamanda Beyoncé, Snoop Dogg, Katy Perry, Jane Fonda, Kim Kardashian, The Rolling Stones, Sylvester Stallone, William Shatner gibi bir çok ünlünün sitelerinde WordPress alt yapısı kullanılmıştır.

“Eğer yeni bir web projesi başlatmak ya da markanızın sitesini olabildiğince iyi hale getirmek istiyorsanız WordPress’i gözden kaçırmayın. İçerik yönetim sistemi zengin kullanıcı deneyimi ve yüksek performanslı web siteleri ile yıllarca kalmak için burada olduğunu kanıtladı.”

Tom Willmot, Co-Founder & CEO, Human Made

wordpress web tasarım istatistiki bilgiler

Çok özet bir şekilde ve kısa maddeler halinde “Neden WordPress” alt yapısı kullanmaktayız:

 • Açık kaynak kodlu uluslararası yazılım. Esnek. Tamamen sizin yeteneklerinize kalmış. Kodlarla düzenleme ve optimizasyon.
 • Çok büyük bir eko-sistem. Cevabını bulamayacağınız hiçbir soru yok.
 • 70’ten fazla dil desteği.
 • Sürekli yazılım güncellemesi. Sürdürülebilirlik.
 • Plug-in. Java Script. Destekler.
 • Güvenlik. SSL. Https.
 • Ölçeklenebilirlik. Küçük işletmeler de olduğu gibi Büyük İşletmeler için de rahatça kullanım ve uygulama.
 • Her türde web sitesi yapımına uygun.
 • Diğer tüm sistemlere entegre olabilme, popüler yazılım ve kaynaklarla senkronizasyon.
 • Güçlü medya yönetimi ve desteği.
 • Tüm uluslararası standartlara uygunluk.
 • SEO dostu yapı, arama motoru optimizasyonu SEO için optimizasyon, altyapı, gelişen SEO teknolojisine devamlı uyum ve geliştirme imkânı.
 • Sürekli gelişen potansiyel.
 • Responsive tasarım. Hem web hem mobil ortam.
 • Site performansı, ziyaretçiler vb. verilerle ilgili güncel ve anlık analiz desteği.
 • Ve kimseye bağlı değilsiniz. Herhangi bir ajansın veya firmanın yaptığı kendine ait herhangi bir yazılımı kullanmadığınızdan, istediğiniz her zaman ve dünyanın her tarafından destek alabileceğiniz bir sistem.

Web Tasarım Örnekleri

Arama yapmak isteğiniz kelimeyi girin ve Enter tuşuna basın