Heksagon Dizayn Tasarım Ajansı

HEKSAGON DİZAYN

Heksagon Dizayn olur ya yanılırsanız da Hexagon Design yazmak yerine Heksagon Dizayn yazarsınız diye yazıldı! Haklısınız hem de çok haklısınız. Eee madem konu açıldı bir bakalım o zaman! Neyin nesidir bu dizayn denilen design?

Tasarım

İngilizce design  “dizayn”  herhangi bir plan, nesne veya inşa işinin süreci içinde meydana getirilmesine tasarım denilmekte. Hurwitz kısaca “gerekenin araştırılması” demiştir. Kelimenin kullanım olanı o kadar geniştir ki, bir iş süreci tasarlanabildiği gibi -süreç tasarımı- bir grafik tasarımı, web tasarımı da kapsamı içerisindedir. Aslında yeni bir şey ortaya konulması olarak ifade edilebilir. Batı diliyle “creativity” kavramsal olarak en doğru şekilde karşılamaktadır. Endüstriyel tasarım bir nesneyi, makineyi, bir parçayı oluşturmada kullanılır. Çevresel tasarım mimari, bina, peyzaj meydana getirmede kullanılır. Bununla birlikte Heksagon Dizayn -Hexagon Design- konusu olan süreç tasarımı, grafik tasarım, kurumsal kimlik, katalog, web gibi iletişim ve reklam dili oluşturma için kullanılmaktadır.

Süreç Tasarımı

Bir sürecin nasıl işleneceğinin planlanması da bir tasarım şeklidir. Bu da Hexagon ‘ın danışmanlık yaptığı bir alandır. Yapılacak işten en iyi verim alabilmek için o işin adımlarının hangi sıra ve ne şekilde yapılması gerektiği planlanması süreç tasarımıdır. Kısaca elde edilmek istenen sonuca en verimli şekilde nasıl ulaşılacağının cevabını arar.

Süreç tasarımını şöyle bir örnekle kısaca açıklayabiliriz: İstanbul’dan Ankara’ya gitmek için sonsuz seçenek vardır. Burada elde edilmek istenen sonuç X zamanında Ankara’da bir toplantıda olmaktır. Elimizdeki makul seçeneklerden; uçakla gitmek, otobüsle gitmek, D100 güzergahından özel araç ile gitmek, Otoyoldan özel araç ile gitmek kaldığını düşünelim. Aslında problem çok basit görünüyor değil mi? Evet ama değil. Çünkü bu amaca giderken harcayacağımız zaman ve para kaynaklarımız vardır. Aynı zamanda yola çıkma zamanının bize kazandırıp kaybettireceği şeyler olabilir. Bunların hepsinin ve daha fazla verinin değerlendirilmesi gerekir. Çok fazla uzatmadan şunu söyleyebiliriz. Bu kişi öyle bir zamanda öyle bir yöntemle Ankara’ya gitmeli ki, İstanbul’da var olan işlerini aksatmamalı ve fırsatları kaçırmamalıdır. Aynı zamanda bu iş için gereken minimum kaynak -zaman ve para harcaması yapmalıdır. Bunu yaparken de bunları sağlayan en doğru zamanı belirlemelidir. Kısa sürede gidebilirsiniz ama bu size pahalıya mal olabilir. Ve bu maliyet sizin aslında burada kazanacağınızı karşılamayabilir. Evet çok basit bir konu gibi görünmesine rağmen çok karmaşık geldi değil mi?

BHexagon Dizaynir de bu küçük ve basit örneği düşünün: Siz bir fabrika sahibisiniz ve fabrikadaki üretim hatlarından yüzlerce parça seri üretimle üretiliyor. Yani yüzlerce çarpı  binlerce. İyi bir süreç tasarımı ile kazanabileceğiniz büyük rakamlar karşınıza çıkacak veya kötü bir tasarımla kaybedeceğiniz büyük rakamlar. Tercih sizin tabii ki!

İşte Hexagon Design ya da Heksagon Dizayn tam burada devreye giriyor. En iyi süreçleri sizler için tasarlıyor. Her bir tasarım işi bizim için bir projedir. Ve bu projenin içerisinde kurumsal kimlik tasarımı, grafik tasarım, katalog tasarımı, web tasarım, e-ticaret tasarımı, süreç tasarımı olabilir.

Heksagon Dizayn

Sizi de Heksagon Dizayn ile verimliliğinizi en üst düzeye çıkartmaya davet ediyoruz. Ekibimizle bir toplantı yapmanız halinde “bu işi yapmalıyız” diyeceğinizden eminiz.

Tasarım, tasarım çeşitleri, süreç tasarımı vb. ana konuları başka yazılarda ele almak dileğiyle, görüşmek üzere.

Arama yapmak isteğiniz kelimeyi girin ve Enter tuşuna basın